21.03.2016

Nezapomínáte na mentoring?

Koučování, MOOC kurzy, tématické a kreativní workshopy … to vše jsou zajímavé a rozšířené nástroje pro náš rozvoj, ale často zapomínáme na ty obyčejné. Příkladem je velmi silný nástroj zvaný mentoring…

Představte si situaci, kdy jdete za kolegou, protože potřebujete dokončit svůj úkol v termínu a ptáte se ho na radu jak to udělal posledně… Překvapivou odpovědí je vám otázka: „… a jak bys to udělal ty?“ V tu chvíli vám spadne čelist, projedou možné scénáře prošvihnutého projektu a nakonec máte chuť jej zabít… Pak si ale vzpomenete, že byl přece na tom koučovacím školení, tak si zanadáváte a nějak to nakonec uděláte.

Tento scénář už asi zažilo hodně z nás. Koučink je výborný nástroj rozvoje potenciálu, ale ne vždy má smysl jej používat. Musí sedět oběma účastníkům a hlavně danému kontextu. Velmi vhodné je proto kombinovat koučování s mentoringem. Ve spleti a modernosti koučů se však na (interní) mentory v našich firmách jaksi zapomnělo.

Také v aktuálním shonu po talentech, generaci Y či zapojování studentů do pracovního procesu se zapomíná na starší a zkušené pracovníky, kteří by právě zde měli hrát klíčovou roli. Denně mluvím s lidmi povýšenými do manažerské pozice, kteří si v ní neví rady a potřebují právě mentora. Za účelem předávání moudrosti a zkušeností měly naše kmeny a rodiny po tisíce let své stařešiny, vládci a princové svého učitele či rádce, který je zasvětil do tajů života a světa. Dokonce i mladý dalajlama měl svého mentora, který mu přiblížil západní svět, jeho myšlení a učení, což také z dalajlamy udělalo jednoho ze světových lídrů dneška.

Jak se tedy takový mentor pozná? Jak se liší od kouče? Co a jak by měl dělat? Kde je jejich místo? Jak to nepřehnat? Jaké jsou možné formy? Nějaké odpovědi najdete v mém příspěvku o mentoringu na jedné nedávné konferenci:

Máte k tomu co říct?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.