29.05.2019

Měnící se role HR a managementu v Agilitě (video)

V dubnu jsme pro vás pořádali konferenci People inAgile zaměřenou na agilitu v HR a managementu. Zpětná vazba byla velmi dobrá, nejen na praktické workshopy, ale také na motivující i reálné pohledy a zkušenosti sdílené v přednáškách.

Vzhledem k tomu, že základní otázky týkající se (ne)pochopení agility se neustále opakují, agilní transformace se zadrhávají a přínosy nepřichází a také mé články ohledně základních konceptů a nepochopení mají zde na LinkedIn velkou čtenost, sdílím s vámi video záznam z konference o měnící se roli managementu a HR v agilním prostředí (38 minut).

Ve videu se dozvíte následující:

  • mnoho firem a manažerů má od agility dost nereálná očekávání,
  • často při prodeji agility říkáme jen možné plusy, ale nezdůrazňujeme obtížnost změny, její délku a nutné náklady,
  • je velký rozdíl mezi provozní agilitou (Scrumem v týmech) a mezi agilní transformací celé firmy, o které mluví spousta firem, avšak má k ní stále dost daleko (hlavně v případě přeměny manažerské kultury, odlehčení firemních procesů, desítek vrstev schvalování či systém meření a hodnocení zaměstnanců),
  • jaké konkrétní první kroky může udělat management a HR a kde je ta zásadní změna myšlení a postojů (a můžete se ptát, zda je u vás vůbec možná a zda vy osobně chcete tuto změnu podstoupit).

Anotace přednášky: Agilita ve firmě je primárně o změně myšlení a postojů managementu a zaměstnanců. Lidé se tedy skutečně stávají tím hlavním, co firma má, ne že se to jen říká. V agilitě se vedení vzdává části pravomocí, ale musí je mít kdo převzít. Proto jsou tak důležité samoorganizované týmy a výchova lídrů v nich, denní vzájemná zpětná vazba, koučování, facilitace a mentoring a mechanismus koordinující směřování všech týmů stejným směrem (OKR). V agilitě také zanikají pozice a tudíž se mění i nábor, práce s lidmi, performance management a formální vzdělávání. Vše zmíněné má samozřejmě vliv na roli HR ve firmě. V přednášce se podíváme, jak může být HR do těchto oblastí zapojeno, stát se v nich platným přispivatelem, ideálně lídrem. Stejně tak si ukážeme, jak v HR aplikovat agilní metody, vizuální management, samořízené týmy, retrospektivy, nebo experimenty.

Prezentace z videa je také dostupná ke stažení (8MB).

Máte k tomu co říct?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *