07.01.2017

A zase to vzdělávání… a ještě navíc moderně? A co s tím jako já jako ajťák?!

Tyto významné změny způsobené technologiemi mají dopad na organizaci a management firem včetně HR a budou více a více nutit ke spolupráci s IT, čímž se mění i role samotného IT. Rád bych Vás proto pozval na další ročník námi chystané konference o měřitelném vzdělávání, které je nositelem změny ve firmě. IT v této aktivitě hraje velmi důležitou roli. Akce se uskuteční v 6.6 2017 a bude pojata opět hodně prakticky. Co tak oslovit svého nadřízeného, HR nebo šéfa a koupit společnou 1+1 vstupenku?

Proč zase další konference?

Konferencí zaměřených na moderní trendy v HR proběhlo v Česku v poslední dobou několik, namátkou zmíním jen skvělou Skondrovu na kulturu zaměřenou Culture Rocks nebo obecnější a obšírnější Future of Work. My se však zaměříme jen a pouze na vzdělávání, které známe a pohybujeme se v něm nějaký ten pátek, často i pondělí až středu, někdy i čtvrtek a sobotu.

Druhý ročník naší akce nazvaný Kvalita ve vzdělávání (ano, přiznávám bez mučení, poněkud akedemicky suchý název :)), který proběhl v roce 2014 měl hvězdy Daniela Buryše (CFO Kofoly), paní ředitelku Grand Hotelu Pupp Andreu Pfeffer Ferklovou, Janu Trdou či Petra Skondrojanise a Moniku Barton. V roce 2014 jsme řešili hlavně kvalitu a práci s talenty a nováčky ve firmách a přitom jsme samozřejmě nakousli i měřitelnost. Letos budeme tedy s měřitelností pokračovat, ale zaměříme se také na:

  • data ve vzdělávání (zjišťování potřeb, kvalita, měření dopadu),
  • napojení vzdělávání na strategii,
  • moderní nástroje jako je online vzdělávání,
  • a vyzkoušíte si i gamifikaci v praxi.

Tým, který stojí v pozadí, tvoří z většiny ženy (kromě mě a Tomáše Jirkala z Erudo Patria :)), tak abychom byli sexy i v názvu, pojmenovali jsme nový ročník HRin, který více reflektuje obsah a kde „in“ znamená inovaci, ale také inspiraci.

Učení lze také gamifikovat

Jedním z dlouhodobých trendů nejen v učení je také gamifikace a playfull design, proto jsme se spojili s odborníky na tuto oblast a celá konference, vaše poznávání, učení i cesta ke konkrétním akcím budou gamifikované. Každý se bude moci zapojit podle své chuti a také podle toho, jak dlouho už si nehrál s :)

Budeme sdílet a Legem a kartičkami vizualizovat akce, co jsme se naučili, koho jsme potkali, co jsme se od nich dozvěděli. Díky vašemu osobnímu prožitku a zkušenosti s gamifikací si můžete lépe promyslet, zda a případně kde, je pro vaše potřeby gamifikace vhodná.

Více pohledů v jednom příspěvku

V tomto ročníku se pokusíme v každém příspěvku poskytnout více pohledů zároveň a to kombinací rolí, které budou společně přednášet. Můžeme se tedy dočkat jak zajímavých rozhovorů, odlišných pohledů a okamžitých reakcí, tak i ostrých konfrontací. Těšit se můžete na následující témata:

  • HR se svým CFO (ano, vystoupí opět Daniel Buryš z Kofoly)
  • HR se svým zaměstnancem a také s manažery (snad zde spolu nebudou mluvit poprvé…)
  • HR z výrobní firmy spolu s HR z firmy technologické (abychom se konečně dozvěděli, co v těch výrobních firmách v kontextu moderního vzdělávání vlastně nejde, jak často slyšíme)
  • Jak IT mění vzdělávání a čím je usnadňuje, přibližuje lidem a čím je naopak může ztěžovat
  • No a samozřejmě slíbené měření a vizualizace dopadu vzdělávání

Data a online vzdělávání

A abychom ženy z HR nezastrašili IT jazykem a typickým chováním IT borců, tak příspěvek o IT a datech ve vzdělávání budou mít dvě HR dámy, které data a technologie ve vzdělávání už využívají, jedna z technologické firmy a jedna z firmy výrobní. Workshop na téma data v HR pak povede ostřílený lektor Czechitas a budeme jej kombinovat s možnostmi online vzdělávání.

Konkrétní akce, nejen informace a inspirace

Pokud nás už znáte, tak víte, že i když jsme vizionáři a generátoři nápadů, jsme hlavně praktici, proto nemohou opět chybět ani workshopy. Celý odpolední program bude tedy praktický, a abychom vám usnadnili rozhodování na který workshop zajít, tak budete mít možnost zajít si hned na 2 workshopy. Takže v ideálním případě odejdete nejen s informacemi, ale i s konkrétními kroky, jak řešit vaši aktuální situaci, jak navázat vzdělání na potřeby a aktuální strategii firmy, jak je předat více lidem, jak …

A všichni povinně networkovat! u nás naštěstí nebude :)

Protože víme, že se každý učíme trochu jinak, tak také víme, že i v setkávání se projevují naše odlišné typologie. Proto nebudeme nikoho nutit aktivně networkovat, aby ti introvertnější nemuseli utíkat na cigaretu, na záchod nebo rovnou domů, ale dáme každému prostor i možnost zapojit se tak, jak mu vyhovuje. Extravertům samozřejmě ponecháme možnost „sbírat networkovací odznáčky“ a těm ostatním dáme možnost zapojit se jen, když sami chtějí, prostě podle vlastního uvážení. I v tomto nám pomůže zmíněná gamifikace.

Moderátoři budou hvězdní!

A abych nezapoměl, kdo nás provede celým dnem? Podle mě to je hvězdná dvojka, kterou já osobně mám moc rád a velmi se na ně těším. Jana Trdá a Petr Skondrojanis jsou oba ve svém oboru profíci a navíc umí oba také velmi dobře moderovat a řekněte, nebyla by škoda slyšet je jen v rámci jejich příspěvků? Proto mít příspěvek nebudou a budou nás doprovázet celým dnem!

A co bych na takové konferenci dělal já jako ajťák?

Pokud to nebylo zřejmé již z úvodu příspěvku, je právě IT a technologie obecně velkým hybatelem současných změn. Problém však je často v tom, že management ani HR zdaleka netuší, jaké má IT možnosti a jak je můžeme využít ve firmě. Zde je právě role nás, IT zdatných a znalých lidí, abychom tyto možnosti ukazovali na praktických scénářích.

Jaká data už máme, ale nepracujeme s nimi? Co nám mohou ukázat? Mohou nám pomoci s rozhodováním? Můžeme udělat nějaké jiné pravidelné reporty? Aha, my máme nějaké reporty :) Jak můžeme zefektivnit komunikaci v týmu, firmě pomocí nástrojů (Slack, interní sociální síť, online profily a tržiště volných kapacit ve firmě)? Jaké možnosti vzdělávání umožňuje online? Jak by mohla vypadat jednoduchá vzdělávací knihovna třeba v Confluence zahrnující zajímavá videa, ebooky, články, online kurzy, výpisky a zkušenosti z retrospektiv z proběhlých projektů…

Právě vzdělávání může být oblastí, kde s tímto aktivním přístupem můžete začít. Vaše potřeby, váš způsob učení, témata, o kterých mluvíte, to vše je HR nejvíce vzdálené. Prostě je to pro ně úplně jiný svět, no možná i jiná galaxie, takže mu nemusí rozumět. Hard skill školení třeba na novou verzi frameworku si ještě dovedou představit, ale vaši účast na tvorbě externího open-source projektu už třeba vůbec a přitom je to pro vás nejlepší učení a motivace.

Proto je hlavně na nás, IT lidech, ukazovat vedení a HR možnosti a cesty a být hybatelem změn ve firmě. Co říkáte ajťáci? Je to pro vás zajímavé?

Tak co, jsou toto témata, která řešíte? Zaujalo vás něco? Máme něco změnit? A přijdete?

Pak se nezapomeňte přihlásit a těšíme se na Vás!

Máte k tomu co říct?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *