Stopping the negative spiral: our Lean IT experience

02.01.2013

Lean není nic nového, proč bych se o něj měl zajímat ptáte se možná. Ano máte pravdu, Lean existuje a je aplikován ve výrobě a službách již desítky let, ale stejně vidíme problémy s jeho aplikací na IT oblast, hlavně ...

Pro stáhnutí se přihlašte nebo registrujte

Lean není nic nového, proč bych se o něj měl zajímat ptáte se možná. Ano máte pravdu, Lean existuje a je aplikován ve výrobě a službách již desítky let, ale stejně vidíme problémy s jeho aplikací na IT oblast, hlavně v jeho distribuované formě. Proč to tak je? Co je důvodem? Procesy a výrobky výrobních firmem jsou hmatatelné. Vidíte výrobní linku (proces) i třeba auto (produkt). Situace v IT je složitější. Proces i produkt jsou většinou nehmatatelné. Vidíte sedět lidi u počítače, ale nevíte, jak přesně vypadá proces odkud kam jdou jednotlivé úkoly. Toto je třeba respektovat a použít jinou strategii implementace. Lean také není jen Agile a Kanban, jak to mnohdy vidíme u Agile týmů. Problémy se většinou vyskytují na hranicích s dalšími částmi firmy jako je HR nebo management a tam už nám Agile mnoho nepomůže, jelikož tito lidé nepoužívají náš IT dialekt.

Tato e-kniha shrnuje naši zkušenost s Lean IT. Pod pojmem Lean IT máme na mysli IT jako zdroj inovací pro byznys, stejně jako přístup, který pomáhá odstranit typické pnutí mezi IT a byznysem. Lean IT může také znalcům znít jako suboptimalizace, ale není to tak. Nezaměřujeme se pouze na IT. Naše zkušenost pochází hlavně z IT domény, nejsme experti na všechny byznys domény, proto se snažíme optimalizovat celý byznys s využitím IT a aplikováním lidského změnového řízení.

Tento výňatek e-knihy (anglicky, 27 stran, 2MB) obsahuje redukované kapitoly, abyste si mohli udělat obrázek a rozhodnout se, zda si koupit plnou verzi v pdf.

Kapitoly a témata, kterými se zabýváme:

 • naše zkušenost z pozice Lean kouče a jak se vyvíjela
 • příběhy dosažených výsledků
 • příběhy o důležitosti měkkých dovedností
 • framework a nástroje, které používáme k transformaci společností směrem k Lean myšlení
 • měkké dovednosti a lidské aspekty, které musí být respektovány, pokud chceme se změnou uspět (náš framework a nástroje jsou na nich postaveny)
  • proč lidé reagují na změny jak reagují a jak tomu předejít
  • jak rozpoznat a pochopit potřeby lidí
  • jak vytvořit vysoce výkonné týmy
 • praktické checklisty pro Lean implementaci

Klíčová slova: Lean IT; Lean software development; Lean enterprise; Lean transformation; Lean tools; Lean management; Kanban; soft aspects; typology; social psychology; cognitive science; experience.

Plnou verzi e-knihy v pdf formátu nebo tištěnou (anglicky, 95 stran, USD 4.25) lze koupit na Lulu.com.

Poskytněte nám prosím zpětnou vazbu, zda se vám kniha líbila, jestli vám v ní něco chybí, či zda vás zajímají další detaily.

Díky 😉

Máte k tomu co říct?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *