Předcházení překvapením při vývoji SW: řešením je riziky řízený přístup

Každý z nás již asi zažil na projektu některou ze standardních bolestí: překročený rozpočet, šílené přesčasy před vypršením termínu, problémy s integrací do celku při releasu, velká chybovost kvůli heroeickému výkonu na poslední chvílu (američané nazývají krásným spojením „holy hacking“), strach sáhnout do kódu, aby se všechno nerozsypalo… Je možné vůbec některé z těchto věcí eliminovat? Co je vlastně všechny způsobuje? Odpověď je jednoduchá, jsou to neřešená rizika.

Tento článek se zabývá riziky řízeným přístupem k vývoji software, diskutuje co to vůbec jsou rizika, jaký je jejich rozdíl od faktů a co nevědomost tohoto rozdílu způsobuje v praxi. Prakticky je vysvětleno, jakým způsobem rizika identifikovat a jak je možné snížit pravděpodobnost výskytu rizik na akceptovatelnou úroveň.

Iterativní a inkrementální způsob vývoje software definuje tzv. Elaboration fázi (což je například zásadní nedostatek Scrumu), jejíž cílem je zaměření se (konkrétní implementační akce, ne monitoring a analýzy) na nejrizikovější oblasti a produktem této fáze je vhodná implementovaná a otestovaná architektura. Akce navržené na předcházení, snížení rizik se stávají reálnými úkoly jednotlivých členů týmu v brzkých fázích projektu. Výhodou proaktivního přístupu k rizikům je dřívější identifikace problémů, nižší náklady na jejich řešení, možnost změnit tým, technologii, rozsah projektu.

Přečtěte si celý článek (v pdf, 270 kb), který byl publikován v Systémové integraci 1/2009.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Předcházení překvapením při vývoji SW: řešením je riziky řízený přístup

  1. Pingback: Agile samotný nestačí, je čas pro Lean | Differ! Dělejte věci jinak…

  2. Pingback: Agilní praktiky pomáhají i v nouzi aneb jak jsou studenti schopni doručit kvalitní produkt díky Agilním principům | Differ! Dělejte věci jinak…

  3. Pingback: Agile practices helping in emergency cases alias students delivering quality product thanks to Agile | Differ!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *